Jak najprościej rozliczyć małżeński PIT?

podatki
Każda z person, która pracowała w konkretnym wymiarze godzin w ubiegłym roku, jest zmuszona do końca kwietnia złożyć deklarację Pity 2015. Jeżeli ktokolwiek to zaniedba, spotkają go spore grzywny, z tego powodu trzeba o tym bezwzględnie pamiętać. Mamy co najmniej trzy odmienne alternatywy aby tego dokonać: wynająć księgową, użyć specjalnego programu komputerowego, bądź rozliczyć się online. Która z tych opcji jest najlepsza dla ciebie?

podatki
Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli posiadamy własną działalność gospodarczą i musimy zadeklarować się z kilku źródeł dochodu, wypełniając zarówno pit 37 i 36, najprostszą metodą będzie zaangażowanie księgowej. Z pewnością są persony, które nawet najmocniej skomplikowane deklaracje potrafią wykonać samodzielnie, lecz miejmy na uwadze, że właściciele korporacji są bardzo mocno obserwowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może być tym prędzej odnotowany. Opłacenie księgowej oczywiście jest odpłatne, jednak raz na rok możemy sobie na to pozwolić, chociażby dla własnego spokoju (zajrzyj na portal podatkowy).

Najbardziej rozpowszechnioną metodą aby okiełznać Pity 2015, jest zainstalowanie na naszym komputerze specjalnego programu. Jeżeli mamy tylko jedno źródło dochodu, jest to opcja dziecinnie prosta. Programy w większości przypadków są darmowe, jednak wyświetlają się w nich reklamy. Należy tutaj postępować krok po kroku, a na pewno wszystko dobrze wypełnimy, jeśli będziemy ostrożni. Wyłącznym ich minusem, jest brak możliwości wyboru fundacji, której oddajemy nasz 1% podatku – jest ona z góry określona.

Alternatywą, która weszła do użytku kilka lat temu i cieszy się coraz znaczniejszą popularnością, jest wypełnianie deklaracji online. Nieistotne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona dedykowana do każdego typu. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to posiadanie podpisu elektronicznego – do sporządzenia w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak go nie posiadamy, możemy zamiast niego wpisać po prostu naszą ubiegłoroczną kwotę dochodu – będzie to wystarczające aby rozliczyć Pity 2015 online. Ciekawa strona: rozliczenie PIT online z Pitaks.pl.

Mamy parę sposobów na wykonanie deklaracji podatkowej za miniony rok. Każda jest przeznaczona do podatników różnego typu, można po prostu wybrać tą, która wydaje nam się najwłaściwszą dla nas. Jeśli twoje przychody pochodziły z wielu miejsc, lepiej zaangażować księgową, która bez problemu ogarnie za nas ten bałagan. Jeśli jednak posiadamy wyłącznie pit 37, poradzimy sobie sami, z pomocą konkretnej aplikacji.