Nadszedł czas na złożenie deklaracji podatkowej? Sprawdź, o czym nie zapomnieć

podatek
Rozliczanie podatku to zadanie każdej osoby, jaka płaci podatki. Trzeba wykonywać to w każdym roku kalendarzowym, termin z kolei, w jakim powinniśmy to zrobić, mija 30 kwietnia i jest to rozliczenie za rok poprzedni. Niekiedy przypominamy sobie o tym o wiele za późno oraz z pośpiechu możemy zapomnieć o ważnych kwestiach, dlatego dobrze być świadomym, o czym pamiętać, kiedy właśnie planujemy złożyć PIT 2016.

użyteczny link
Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nade wszystko należy pamiętać o podaniu identyfikatora podatkowego, którym jest nie tylko NIP, ale również numer PESEL. PESEL wpisują jednakże wyłącznie osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są podatnikami VAT oraz nie opłacają składek ZUS. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ wszyscy inni są zobowiązani podać numer NIP. Co z osobami, jakie w poprzednim roku zawiesiły swą firmę? Wtedy także należy podać NIP, mimo że firma może już nie funkcjonować. W zeznaniu należy także nieodzownie podać adres zamieszkania oczywiście odnosząc się do właściwego roku podatkowego. Następną ważną informacją, którą należy umieścić, jest podanie informacji, gdzie chcielibyśmy dostać zwrot nadpłaty.

Możemy wybrać trzy możliwości – wypłata w kasie, przekaz pocztowy bądź przelew na rachunek bankowy, którego numer zapiszemy we właściwym polu wypełnianych dokumentów. Należy też pamiętać, iż jeżeli czas na złożenie zeznania podatkowego trochę za mocno nam się skurczył, powinniśmy zrobić wszystko, by jednak się wyrobić (rozliczenie pit 2016 online). W innym razie może czekać nas kara finansowa, która naprawdę naruszy nasz budżet, gdyż to suma rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Nie pozwólmy więc na to, aby doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy zostaniemy nią obciążeni. To z pewnością nic miłego, tym bardziej, iż niebawem wakacje i gotówkę korzystniej jest spożytkować na inne cele.

kobieta rozliczająca pit
By ułatwić sobie zadanie oraz odrobinę przyspieszyć cały proces, nade wszystko omijając kolejki, które niewątpliwie czekają nas w Urzędach Skarbowych, można pobrać darmowy program PIT 2016. Pozwala on nie tylko uzupełnić wymagane dokumenty nie wychodząc ze swego domu, ale także przesłać je do odpowiedniej instytucji. To znaczne ułatwienie, z którego niezaprzeczalnie warto jest skorzystać.