Sposoby rozliczenia swojego PIT-u. Tak samo jak co roku a może elektronicznie?

zwrot podatku
Po wakacjach zwykle większość osób jest zajętych wrześniową gorączką, rozpoczęciem roku szkolnego, zebraniami rodziców i potrzebami szkolnymi. Gdy minie jakiś czas i plany lekcji i plany zajęć dodatkowych są już ogarnięte, nagle w kalendarzu jest już listopad, a później Boże Narodzenie, Sylwester i nowy rok. A potem przychodzi czas na rozliczenie się ze skarbówką ze swoich zarobków za rok ubiegły.

Chociaż jest na to dużo czasu, wiele osób preferuje rozliczyć się szybko, najczęściej tuż po otrzymaniu wszystkich PIT-ów od pracodawców, czyli w lutym. Z formalnościami spieszą się szczególnie te osoby, które są pewne, iż dostaną zwrot nadpłaconego podatku. Sposobów rozliczenia PIT-u jest kilka.

gembank.pl
Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście możemy pójść do biura księgowego czy jakiejś zaprzyjaźnionej księgowej i zwrócić się z prośbą o przeliczenie go na podstawie wszystkich druków PIT z roku poprzedniego, jakie mamy. Jeżeli dokonujemy rozliczenia ze współmałżonkiem, trzeba mieć na uwadze to, aby wziąć do biura też wszystkie PIT-y drugiej strony. Policzony przez biuro PIT może być dostarczony do skarbówki pocztą, zaniesiony przez nas samych albo może nastąpić rozliczenie pit 2015 przez internet, po prostu do głównego systemu urzędu skarbowego.

Możemy policzyć sobie PIT u siebie w domu na komputerze, przy użyciu ściągniętego ze strony internetowej programu lub przy użyciu programu z płyty. Często płyty z programem do rozliczeń są dodatkiem do popularnych dzienników lub nawet rozdawane bezpłatnie (http://gembank.pl/gra-na-giedzie-dasz-rade-sie-tego-nauczyc/). Możemy też po prostu zrobić rozliczenie pit 2015 przez internet i również drogą elektroniczną je przesłać. To bardzo wygodny i praktyczny sposób, bez wychodzenia z mieszkania i z ominięciem wężyków na poczcie czy w skarbówce. Ponadto, jest ono całkowicie bezpłatne.

Możemy wygenerować sobie egzemplarz, który jest potwierdzeniem wysłania danych, jeśli mamy wątpliwości, czy naprawdę wykonaliśmy to poprawnie.

Rozliczenie deklaracji podatkowej jest coraz łatwiejsze i wygodniejsze. Pamiętajmy, iż możemy odliczyć 1% aby spożytkować go na wybrany przez nas cel – instytucję społeczną, stowarzyszenie albo na konkretną osobę, jaka jest podopiecznym danej fundacji. Trzeba jedynie przepisać poprawny numer KRS miejsca, które chcemy wspomóc.