Sposoby składania PIT

stoł-roboczy-trzyma-rękę-prawnym_1262-2760

Rozliczenia z fiskusem można dokonać na kilka sposobów. Jakie możliwości ma podatnik rozliczający się z urzędem skarbowym za 2016 rok?

Tradycyjnie

W 2017 roku podatnicy mogą rozliczać się z urzędem skarbowym w tradycyjnej formie, czyli składając PIT w formie papierowej, dostarczając go osobiście do urzędu skarbowego. Tę formę rozliczenia szczególnie preferują osoby starsze.

Papierowy druk można także wysłać listem poleconym. W tym celu można w placówce Poczty Polskiej skorzystać z tak zwanego urzędomatu. Jest to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentacji podatkowej. Wysyłając zeznanie za pośrednictwem tego urządzenia podatnik powinien podać numer identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL) oraz wskazać jaką deklarację składa, następnie włożyć deklarację do podajnika i na końcu odebrać wydrukowane potwierdzenie złożenia deklaracji, które zawiera datę i godzinę.

Przez internet

Podatnicy magą skorzystać z wygodnej formy rozliczenia za pośrednictwem internetu. Pity 2017 online można przygotować za pomocą specjalnej aplikacji. Darmowy program PIT 2017 pomoże przejść przez wszystkie kroki formularza, sugerując wprowadzenie konkretnych danych i dokonując obliczeń. Uzupełniony formularz przesyłany jest do systemu e-Deklaracje przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. W ten sposób można rozliczyć się bez wychodzenia z domu i zająć się czymś przyjemniejszym, zamiast tracić czas w kolejce w urzędzie.
keyboard-568978_640
Rozliczenie przez urząd

W roku 2017 możliwe jest wystąpienie o to, aby rozliczenie PIT-37 przygotował za podatnika urząd skarbowy. W tym celu należy do 15 kwietnia złożyć drogą elektroniczną wniosek PIT-WZ. Z tej formy rozliczenia mogłą skorzystać osoby rozliczające się same lub wspólnie z małżonkiem. Rozliczenie przez urząd skarbowy minimalizuje ryzyko popełnienia błędu w deklaracji podatkowej. Osoby wybierające tę formę rozliczenia otrzymają w ciągu 5 dni zeznanie podatkowe wypełnione przez urząd na wskazany adres e-mail w celu weryfikacji. Podatnik może w ten sposób zaakceptować bądź odrzucić zeznanie, aby wprowadzić zmiany. W przypadku braku jakichkolwiek działań zeznanie uznaje się za prawidłowe.

Tags:  , ,