W jaki sposób rozliczyć deklarację podatkową?

rozliczenia pit
Wraz z przyjściem 2016 roku, miliony Polaków czeka obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym rocznej deklaracji za 2015 rok. Termin złożenia formularza PIT wszyscy znamy, mimo wszystko połowa z nas zostawia ten obowiązek na ostatnią chwilę. W konsekwencji, gubimy się w tabelkach, mylimy przychód z dochodem, a nierzadko mamy problem z wyborem samego wniosku do rozliczenia swoich dochodów.

podatki
Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Przeważnie wystarczy nam jeden formularz, lecz zdarzają się sytuacje w których oprócz trzech zasadniczych formularzy musimy dodać też kilka załączników. Przykładem jest PIT 28, przeznaczony dla osób fizycznych, które uzyskały dochody z najmu lub dzierżawy. O tym, iż załącznikami do PIT 28 mogą być PIT-28A czy PIT-28B możemy dowiedzieć się z portalów podatkowych, których głównym zadaniem jest pomoc we właściwym wypełnianiu PIT-ów. Portal podatkowy – pitax.pl/, zawiera informacje o podatkach, naszych prawach i obowiązkach, ale też pozwala na składanie deklaracji podatkowych online. Do skorzystania z tego rozwiązania, zachęca Polaków co roku Ministerstwo Finansów. Złożenie PIT online jest najszybszym sposobem wypełnienia oraz dostarczenia deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego, co też zauważa coraz większa liczba podatników. Darmowe programy umożliwiające przesyłanie deklaracji za pomocą internetu są na tyle szczegółowe, że poradzi sobie z nim nawet osoba, która na co dzień nie ma zbyt wiele do czynienia z komputerem. W razie niejasności, podczas wypełniania druku możemy uzyskać podpowiedzi, jak krok po kroku korzystać z formularzy interaktywnych.

rozliczenia online
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Aby wypełnić deklaracje podatkową, musimy jedynie posiadać internet i działać krok po kroku z podaną na stronie instrukcją. Zrozumiałe menu upraszcza wypełnianie rozliczenia podatkowego bez obaw o to, że nie zostaną uwzględnione istotne informacje, które w właściwie przygotowanym formularzu znaleźć się nie powinny – klik. Portal podatkowy zapewnia dostęp do złożonej deklaracji 24 godziny na dobę w dowolnej chwili z każdego miejsca na świecie. Aby sprawdzić status własnego zeznania podatkowego, wystarczy jedynie zalogować się na swoje konto i wejść w odpowiednią zakładkę. Nic prostszego.