Zawiłe drogi polskich urzędów – co ułatwia deklaracji pit

urząd skarbowy
Współcześnie na co dzień mamy styczność z wszechobecną biurokracją. Jeżeli chcemy załatwić jakiekolwiek sprawy związane przykładowo z własną firmą, na każdym kroku jesteśmy zmuszeni do uzupełniania licznych wniosków i biegania od urzędu do urzędu. System biurokratyczny w Polsce jest tak zbudowany, że wydawać by się mogło , iż najistotniejszym celem jego działalności jest psychiczne wykończenie człowieka. Obywatele zazwyczaj nerwowo reagują na samą wzmiankę o konieczności udania się do urzędu w celu złożenia jakiegokolwiek wniosku.

zeznania podatkowe
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Główny problem stanowi niejasność przepisów a także fakt, iż druki te są szczególnie zawiłe. Zwykli obywatele, którzy w życiu codziennym nie mają styczności z pracą w księgowości, mają bardzo duże kłopoty z pojmowaniem zawiłości rozmaitych podań i dokumentów. Jednym z przykładów tego rodzaju druków jest bez wątpienia PIT. Potocznie w ten sposób określa się rozliczenie podatku dochodowego za dany rok. Każdy człowiek, który uzyskuje zarobki, niezależnie od tego czy chodzi o umowę o dzieło, zlecenie czy pracę, jest zmuszony na początku danego roku wypełnić rozliczenie podatkowe za rok poprzedni (https://www.pitax.pl/pit-37/). Z uwagi na dużą zawiłość druku PIT, w Polsce funkcjonują liczne firmy księgowe zajmujące się profesjonalnie ich wypełnianiem . W dzisiejszym świecie jednak, w związku z dostępnością do Internetu , rośnie popularność na uzupełnianie rozliczenia podatkowego przy użyciu różnego rodzaju aplikacji . Każdego roku są tworzone nowe oprogramowania, upraszczające przejście przez proces uzupełniania zawiłych rubryk PITu. W związku z tym, otrzymujemy możliwość, aby wypełnić pit online, bez wychodzenia z domu.

podatki
Autor: Indi Samarajiva
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy że w przeglądarce wpiszemy frazę brzmiącą na przykład ,,program pit 2015’’, a otrzymamy szereg wyników, w których występują odwołania do konkretnych programów upraszczających uzupełnianie rozliczenia na przykład: www.pitax.pl/program-pit/. Tego typu oprogramowania są szczególnie użyteczne i coraz większa liczba ludzi z nich korzysta, przeważnie z uwagi na intuicyjność funkcjonowania i brak konieczności wychodzenia z domu. W czasach kiedy obywatele każdego dnia są zmuszani do składania setek wniosków w dziesiątkach różnych urzędów, przynajmniej PIT można wypełnić na swoim komputerze, bez konieczności czekania w kolejce po pomoc np. w urzędzie czy biurze księgowym.